Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Νίκη για Α.Ε.Κ. Χανίων με "Σταμπογκόλ" στο ντέρμπι παραμονής

Μεγάλη νίκη για την Α.Ε.Κ.
Χανίων με 1-0 απέναντι στον Νέο Αστέρα στο ντέρμπι παραμονής. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Γιώργος Σταμπουλής στο 80' μετά από μπαλιά του Σοφουλάκη. Το τρίποντο αυτό δίνει στον "δικέφαλο" διαφορά πέντε βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού έχοντας 23 βαθμούς. Το παιχνίδι κρίθηκε στην δύναμη με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μάνου Βεργανελάκη μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους, οι οποίοι με το πέρασμα του χρόνου υποχωρούσαν και προσπαθούσαν να παίξουν στην κόντρα. Η Α.Ε.Κ. συνέχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ κυρίως με τον Σταμπουλή και τον Καζέλη. Ο παρά λίγο μοιραίος, Σταμπουλής, ήταν αυτός ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του στο 80', καθώς μετά από μπαλιά του Σοφουλάκη βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε σωστά για το 1-0. Το γκολ αυτό "έκοψε" τα πόδια των φιλοξενούμενων, που στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν ότι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή βρήκε παίκτες και προπονητή της Α.Ε.Κ. μια αγκαλιά να πανηγυρίζουν την σπουδαία αυτή νίκη. Πολύ καλή η διαιτησία του Τριανταφύλλου και των βοηθών του.