Σάββατο 20 Απριλίου 2013

Αγκαλιά με την παραμονή η Α.Ε.Κ.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για
την Α.Ε.Κ. Χανίων απέναντι στην Δάφνη στο Εμπρόσνερο με 3-0. Με αυτή την νίκη το συγκρότημα του Μάνου Βεργανελάκη βρίσκεται αγκαλιά με την παραμονή καθώς πλέον έχει 26 βαθμούς και βρίσκεται στο +8 από την ζώνη υποβιβασμού. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις και κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι της αντίπαλης ομάδας όπου δεν άφηναν την ομάδα μας να παίξει ποδόσφαιρο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 57' με τον Σταυρουλάκη έπειτα από μπαλιά του Σταμπουλή. Δύο λεπτά αργότερα ο δημιουργός έγινε σκόρερ και μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και εκπληκτικό σουτ, η μπάλα κατέληξε στο "παραθυράκι" της εστίας, του ανήμπορου -να αντιδράσει- τερματοφύλακα. Στο 64' και πάλι ο Σταυρουλάκης χρίστηκε σκόρερ, αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 0-3. Στο 70' αποβλήθηκαν από τους πάγκους οι Ζουριδάκης και Ε. Μοχλάκης για αψιμαχία. Πολύ καλή η διαιτησία του Φραντζολάκη και των βοηθών του.

Α.Ε.Κ. Χανίων (Μάνος Βεργανελάκης) : Σφακιωτάκης, Τζεβελέκος, Ζουριδάκης (61' Γιαννολλάρη), Σοφουλάκης, Κοντεκάκης, Ασλανίδης, Σταυρουλάκης, Στεφάτος, Μαυρογένης (81' Ζιρίδης), Μαθιουδάκης, Σταμπουλής (76' Μπομπολάκης)